Z kart historii - kamień węgielny
25 września 1955 roku
- położono kamień węgielny pod budowę szkoły
- projekt budynku opracował inż. Komornicki
2 września 1956 roku,
budynek został oddany do użytku Szkole Podstawowej nr 15 im. Mikołaja Kopernika.
Wrzesień 1957 roku
- w budynku rozpoczęła naukę pierwsza klasa licealistów
- na pieczątce widnieje napis Szkoła Podstawowa i XII Liceum Ogólnokształcące
20 listopada 1960 roku
- wizytator Stefan Walentoski odsłonił tablicę pamiątkową
- przemówienie wygłosiła ówczesna dyrektor - Zofia Kozankiewicz
1 stycznia 1961 roku
- zmieniono nazwę szkoły na: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Krakowie
1 lutego 1966 roku zmieniono nazwę szkoły na:
XIV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krakowie
19 lutego 1972 roku szkoła otrzymała sztandar.
Dyrektorzy szkoły
Zofia Kozankiewicz (1957 – 1962)
Jan Golański (1962 – 1963)
Stefan Walentoski (1963 – 1968)
Irena Matyja (1968 – 1974)
Anna Cisak (1975 – 1980)
Stanisław Sroka (1980 – 1981)
Janina Dziób (1981 – 2002)
Mariola Reguła (2002 - 2022)
Anna Rymaszewska (2022 - )
1957 – 2022
….. 65 lat XIV LO ….
XIV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie powstało w 1957 roku. W roku 1960 nadano mu imię Mikołaja Kopernika i z tej okazji odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi szkoły. W latach 1972-73 liceum aktywnie zaznaczyło swoją obecność w ogólnopolskich obchodach pięćsetnej rocznicy urodzin patrona. Przygotowano z tej okazji sesje popularno – naukowe, spotkania, konkursy i wycieczki.
Znaczącym wydarzeniem było wręczenie szkole 19 lutego 1972 roku sztandaru, eksponowanego we wszystkich ważniejszych uroczystościach.
W ostatnich latach kolejne rocznice urodzin patrona szkoła świętuje, organizując Dni Kopernikańskie.
W roku 1990 powstały w liceum – jako jedne z pierwszych w Polsce – dwie klasy autorskie: matematyczno-informatyczna i humanistyczno-językowa. Dwa lata później – w ramach innowacji pedagogicznych – wprowadzono eksperymentalny system zajęć wychowania fizycznego realizowany w sekcjach (pływanie, piłka siatkowa, siłownia itd.), rezygnując tym samym z systemu klasowo – lekcyjnego. W 1993 roku zostaje zarejestrowana przy XIV LO Kopernikańska Fundacja Pomocy Szkole. W 1994 roku rozpoczęto rekrutację do klasy o profilu menedżerskim, zaś rok później do klasy- ekologiczno-przyrodniczej. W roku 2002 powstała klasa dziennikarska.
W ciągu 60 lata istnienia „Czternastka” zanotowała na swoim koncie szereg prestiżowych sukcesów- w olimpiadach przedmiotowych (z języka polskiego, filozofii, biologii, geografii, języka angielskiego), jak i różnego typu konkursach: matematycznych, informatycznych, chemicznych, historycznych, dziennikarskich czy teatralnych, a oryginalną formę wyróżnienia absolwentów szkoły stanowi po dziś dzień, przyznawany każdego roku najlepszym z nich, medal Summa cum laude. XIV LO pochwalić się może 15 laureatami i 10 wyróżnieniami w Samorządowym Konkursie Nastolatków- „8 Wspaniałych Krakowa”. Sztandarowym projektem jest Program „Uśmiech Dziecka”, który realizowany jest od 30 lat.
Od wielu lat „Czternastka” prowadzi praktyki pedagogiczne dla studentów Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Pedagogicznego.
O charakterze azorskiego liceum w dużym stopniu zadecydowała praca dyrektorów – Janiny Dzióbowej i Marioli Reguły, które wspominają…
„Chcemy nie tylko wyposażyć młodych ludzi w wiedzę, ale także ich wychować i przygotować do życia w społeczeństwie. Nauczyciele przekazują im także pewne wartości. Z naszej szkoły wychodzą po prostu ludzie z duszą. Dawni absolwenci posyłają do tej szkoły swoje dzieci”.
Janina Dzióbowa, 2002, Gazeta Krakowska
Poproszeni z kolei o ocenę swojego liceum uczniowie mówią…
„Mamy tu szansę na rozwijanie swoich pasji. Działają koła przedmiotowe, koła zainteresowań. …mamy szansę uczyć się tego, czego naprawdę chcemy i co może nam się przydać na studiach czy w późniejszej pracy….”
Szkoła usytuowana jest na Azorach, w klimacie pięknego starego parku, w otoczeniu zieleni, która umożliwia prowadzenie niektórych zajęć dydaktycznych poza jej murami, a także relaks w czasie przerw międzylekcyjnych.
Połączona z wysokimi kwalifikacjami rzetelna praca i duże zaangażowanie zespołu nauczycielskiego sprawiają, iż XIV LO postrzegane jest w krakowskim środowisku oświatowym jako szkoła przyjazna młodzieży i zabiegajaca o wysoki poziom poziom kształcenia i wychowania.